Czy korektory w płynie odeszły do lamusa?

Korektory w płynie każdy z nas zna już od czasów szkolnych. Wynalazek ten towarzyszy ludziom już od niemal 70 lat i zastąpił wcześniejsze metody usuwania błędów w piśmie, takie jak wydrapywanie igłą, czy zmazywanie gumką z zawartością specjalnych substancji ścierających. Po dziś dzień, pomimo digitalizacji, korektory cieszą się niesłabnącą popularnością, zarówno w szkołach, sekretariatach, biurach, urzędach, jak również podczas odrabiania zadań domowych przez uczniów w domach. Korektory pomagają prowadzić uczniom zeszyty w sposób schludny i przejrzysty. Korektory w płynie służą przede wszystkim zamaskowaniu błędów piśmienniczych na papierze tak, by uniknąć nieestetycznych skreśleń długopisem. Korektory zatem sprawdzą się wszędzie tam, gdzie wymagane jest przygotowanie dokumentu czy wypracowania w sposób tradycyjny, odręcznym pismem. Jak wiadomo nietrudno wtedy o popełnienie błędu, który wymagałby zamaskowania.

Jak działa korektor w płynie?

Korektorem w płynie możemy skorygować wyraz lub całe zdanie. W miejscu naniesienia korektora, po jego wyschnięciu, można ponownie pisać długopisem lub innym przyrządem do pisania ręcznego. Aplikacja korektora w płynie jest bardzo prosta i pozwalająca zachować estetyczny wygląd tworzonego dokumentu. Korektory w płynie pozwalają na precyzyjne naniesienie płynu na nawet najmniejszy obszar, wymagający skorygowania. Robi się to specjalnym aplikatorem w pędzelku lub w piórze. Ważne, by pozwolić płynnej substancji dobrze wyschnąć, by uniknąć rozmazania. Zajmuje to kilkanaście sekund. Dzisiejsze korektory płynne są odpowiednio gęstej konsystencji, przez co są wydajne. Korektory w płynie dostępne dziś na rynku nie zawierają substancji toksycznych i są szybkoschnące, dzięki czemu tak bardzo lubiane i doceniane przez uczniów.

Jakie są rodzaje korektorów płynnych?

Korektory w płynie występują w dwóch postaciach:

  • korektory w pędzelku – zamknięte są w małych buteleczkach, z nakrętką, zakończoną pędzelkiem lub gąbeczką do aplikowania. Te korektory płynne są niezwykle wydajne. Nakrętka zapewnia dokładne zamknięcie i zapobiega wysychaniu korektora. Taki korektor może posłużyć przez kilka lat. Świetnie sprawdzają się w poprawianiu błędów na mniejszym i większym formacie, na przykład na rysunku plastycznym.
  • korektory w postaci pióra – mają kształt pióra do pisania, zakończonego metalową końcówką. Cienka, zaokrąglona końcówka, pod wpływem delikatnego nacisku, umożliwia precyzyjne aplikowanie płynu korygującego. Dzięki temu można zatuszować drobny błąd interpunkcyjny.