Trądzik torbielowaty – objawy, przyczyny, leczenie

tradzik

Trądzik torbielowaty to ciężki rodzaj trądziku, w którym pory w skórze zostają zablokowane, co prowadzi do infekcji i stanu zapalnego. Stan skóry dotyka głównie twarzy, ale często również górnej części tułowia i ramion. Głównymi czynnikami powodującymi trądzik torbielowaty są zmiany hormonalne w okresie dojrzewania, ale może on wystąpić również u osób starszych. Może być bolesny, a także negatywnie odbijać się na samopoczuciu ze względu na jego wpływ na wygląd twarzy.

Objawy trądziku torbielowatego

Trądzik torbielowaty jest jeszcze bardziej widoczny niż inne jego rodzaje, ponieważ jest najcięższą postacią i oprócz zapalnych grudek i krost wytwarza podskórne torbiele. Trądzik ten może również powodować widoczne blizny.

Trądzik torbielowaty – przyczyny

Pory skóry mają gruczoły łojowe, które wydzielają oleistą substancję znaną jako sebum.

Normalne wydzielanie sebum pomaga chronić mieszki włosowe i skórę, ale nadprodukcja sebum i złogi martwych komórek skóry mogą powodować zatykanie porów, a to stwarza idealne warunki do namnażania bakterii beztlenowych, co z kolei powoduje powstawanie torbieli, czyli cyst. Na występowanie trądziku mogą mieć wpływ następujące czynniki:

  • zmiany hormonalne związane z cyklem miesiączkowym, ciążą, antykoncepcją, stosowaniem terapii hormonalnej, stresem,
  • tłuste kosmetyki, środki czyszczące, balsamy i odzież,
  • wysoka wilgotność powietrza i pocenie się,
  • genetyka.

Istnieje wiele mitów na temat przyczyn trądziku, które zostały odrzucone przez badania naukowe m.in.:

  • spożywanie czekolady, orzechów lub tłustych potraw
  • zła higiena lub nieodpowiednie mycie twarzy
  • masturbacja 

Jak leczyć trądzik torbielowaty?

Z pomocą lekarza pierwszego kontaktu można leczyć łagodny lub umiarkowany trądzik. Jednak leczenie ciężkiego, torbielowatego trądziku wymaga pomocy lekarza specjalisty – dermatologa. Leczenie farmakologiczne może okazać się konieczne i skutecznie zapobiegać powstawaniu torbieli i blizn. 

Metody leczenia trądziku torbielowatego:

  • Nadtlenek benzoilu

Nadtlenek benzoilu to kuracja dostępna dla osób z trądzikiem o różnym nasileniu. Jest to również opcja leczenia dla osób z ciężkim trądzikiem, które dopiero oczekują na specjalistyczne leczenie.

Nadtlenek benzoilu jest dostępny bezpośrednio w aptekach bez recepty w wielu preparatach (np. Benzacne), które można nakładać na skórę. Jest podstawą leczenia trądziku i działa poprzez zabijanie bakterii. 

  • Leczenie farmakologiczne izotretynoiną

 Izotretynoina jest lekiem na receptę do leczenia trądziku torbielowatego. Popularnym preparatem zawierającym w swoim składzie tę substancję jest Izotek. Izotretynoina jest lekiem bardzo skutecznym, ale może powodować poważne skutki uboczne i jest niebezpieczna dla nienarodzonego dziecka.

  • Zastrzyki sterydowe

Wstrzyknięcie leku kortykosteroidowego bezpośrednio do torbieli może pomóc zmniejszyć stan zapalny i zapobiec powstawaniu blizn. Zabieg ten przeprowadza dermatolog. Po wstrzyknięciu mogą wystąpić krótkotrwałe miejscowe działania niepożądane.

  • Tabletki antykoncepcyjne

Długotrwałe leczenie trądziku u kobiet może obejmować przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych, które hamują produkcję sebum.