Nawet w dużych miastach nie każda ulica posiada kanalizację – problemem jest gromadzenie nieczystości również na wsiach. W przypadku braku sieci kanalizacyjnej koniecznością jest posiadanie szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków. Drugie rozwiązanie cieszy się rosnącą popularnością, jednak nie brakuje również zwolenników tradycyjnych, szczelnych zbiorników na nieczystości. Posiadanie szamba może jednak rodzić wiele problemów.
Posiadanie szamba – z jakimi problemami należy się zmierzyć?
- Podstawowym problemem jest oczyszczanie szamba, a właściwie częstotliwość tej procedury. Jak wiadomo, jedynym legalnym sposobem na pozbywanie się nieczystości jest wynajęcie szambiarki. Jeśli zużycie wody w domu jest duże, pojawia się konieczność wypompowywania szamba nawet 2-3 razy w miesiącu – koszt może być wysoki i co ważne, dostępność terminów na wywóz jest ograniczona. Użytkownicy muszą pilnować, by opróżnianie było prowadzone regularnie – jeśli zbiornik się przepełni to nieczystości mogą cofać się do wnętrza domu, a to jest już poważnym problemem.
- Kolejny problem to nieprzyjemny zapach utrzymujący się w łazienkach czy nawet w kuchni po opróżnieniu szamba. Fakt ten wynika z różnicy ciśnienia, kiedy szambiarka wręcz „zasysa” zawartość WC, ale także wanien czy zlewów. Problem można rozwiązać montując kominek odpowietrzający pion lub stosując preparaty przeznaczone do biologicznych oczyszczalni. Przyśpieszają one rozkład nieczystości, ograniczając również nieprzyjemne zapachy.
- Z biegiem czasu szamba ulegają zamuleniu – przez to przyjmują mniej ścieków, a ciężkiego osadu na dnie nie jest w stanie wypompować szambiarka. Regularne stosowanie preparatów do szamba może pomóc w rozpuszczeniu osadu – najlepszy efekt daje jednak stosowanie ich od początku użytkowania zbiornika, o czym wielu użytkowników szamb po prostu zapomina.
Nieszczelność zbiorników
Nie ma zbiorników, które są trwałe na wieki – zwykle szamba przydomowe mają formę betonowych zbiorników, które mimo odpowiedniej impregnacji po upływie kilku lub kilkunastu lat mogą zrobić się nieszczelne. Wówczas pojawiają się dwa problemy – zawartość szamba może wyciekać, co w efekcie doprowadzi nawet do zanieczyszczenia wód gruntowych. Z drugiej strony do szamba może przedostawać się woda gruntowa, która znacznie przyspieszy proces napełniania się zbiornika, a w efekcie konieczne będzie częstsze wywożenie zawartości. Remont zbiornika nie należy do najtańszych, chociaż istnieją sposoby na uszczelnienie szamba – niestety, konieczne będzie odkopanie konstrukcji w celu wykrycia nieszczelności.