Jakie są zalety i wady fotowoltaiki?

Energia odnawialna staje się dzisiaj coraz bardziej popularna. Nic w tym dzinwego, ponieważ korzystanie z takiej energii sprawia, że nasza planeta nie cierpi. Rozwiązań ekologicznych każdy powinien uczyć się od dziecka. Jednym z takich działań jest zakładanie fotowoltaiki. Jednak jak każda nowa rzecz, ma to swoje wady i zalety.

Czy warto zakładać fotowoltaikę?

Odpowiedź brzmi – tak. Zalętą fotowoltaiki na pewo jest fakt, że można być niezależnym od ceny prądu, która nieustannie rośnie. Panele fotowoltaiczne wytwarzają prąd, który można wykorzystać na własny urzytek lub sprzedać jego nadwyżki. Nie trzeba się więc martwić już o ten rachunek. Eneria ze słońca jest odnawialna, co znaczy że nigdy jej nie zabraknie, w przeciwieństwie do paliw kopalnianych. Z takiej energii można korzystać teraz jak i w przyszłości. Jest ekologiczna, ponieważ nie emituje zanieczyszczeń, jest czystym źródłem energii, z którego można cieszyć się w ciszy. W odróżnieniu od innych technologi jak na przykład turbiny wiatrowe, prąd ze słońca nie wytwarza hałasu, co świetnie spawdza się w dużych miastach, gdzie hałas jest na porzątku dziennym. Kolejną zaletą fotowoltaiki jest jej duża dostępność. Światło słoneczne jest obence na całej kuli ziemskiej, dlatego praktycznie każdy może z niego krzystać. Panele słoneczne są bardzo odporne na różne warunki pogodowe jak na przykład opady deszczu, gradu czy śniegu, więc mogą być montowane w każdym miejscu. Bezawaryjność to kolejna zaleta tego rozwiązania, a ogólnodostępność i estetyczny wygląd zachęcają do siebie jeszcze bardziej.

Jakie wady posiada fotowoltaika?

Jak każda technologia za wieloma zaletami idzie za nią również kilka wad. Główną wadą fotowoltaiki jest jej cena. Nie ukrywając, na początku jest ona spora, jednak dzisiaj wiele miast i gmin decyduje się na dofinansowanie do paneli fotowoltaicznych. Nie wolno zapomnieć również o tym, że taka inwestycja zwróci się po kilku latach chociażby na mniejszych rachunkach za prąd, czy uldze podatkowej, która obowiązuje po załozeniu takiej instalacji i z której można otrzymać nawet do 16 tysięcy złotych. Do jej instalacji potrzebna jest przestrzeń, więc przeszkodą do założenia paneli mogą być okna dachowe, kominy czy niestandardowy kształ dachu – na co również jest rozwiązanie. Jeśli montaż paneli nie jest możliwy bezpośrednio na dachu, taką instalację można zamontować na ziemi. Mimo że sama energia słoneczna jest dobra dla natury, tak niestety wytworzenie paneli fotowoltaicznych może wiązać się  z emisją gazów cieplarnianych.

Czy warto posiadać fotowoltaikę w domu? 

Zdecydowanie tak, ponieważ zalety fotowoltaiki zdecydowanie przeważają nad jej wadami, więc nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na tę technologię. Prawidłowy projekt i montaż paneli sprawi, że instalacja posłuży na lata, ukazując wszystkie swoje zalety. W trosce o ochronę środowiska każdy powinien korzystać z takich rozwiązań, tym bardziej, że dzisiejsza technologia posunęła się bardzo do przodu i nie zwalnia tępa w rozwoju.