Graffiti – street art czy sztuka?

Nie ulega wątpliwości, że w ostatnim czasie to właśnie street art stał się jednym z popularniejszych nurtów w tzw. sztuce nowoczesnej. Jedną z najbardziej charakterystycznych form wyrazu jest graffiti, które wywodzi się z USA. Tam początki datowane są na lata 60. i 70. XX wieku. Z kolei w Polsce rozkwit przypada na początek lat 90. XX wieku. 

Mimo że większości z nas graffiti kojarzy się z wielobarwnymi obrazami, które spotkać możemy m.in. na murach osiedli, to pierwotnie przybierały wyłącznie formę tekstową. Z kolei dziś są inspiracją do tworzenia czegoś wielkiego. Na przestrzeni lat graffiti przeszło olbrzymią ewolucję. Chodzić początkowo uznawane były za akt wandalizmu, dziś mają z tym niewiele wspólnego. Niejednokrotnie uznawane są nawet za ozdobę miast! Gigantyczną zaletą jest to, że do malowania graffiti w rzeczywistości nie potrzeba nic więcej niż np. sprayu i głowy pełnej pomysłów. Bardzo często do stworzenia tych ulicznych dzieł sztuki artyści wykorzystują gotowe szablony, które później są odrysowywane. Szeroką gamę kolorystyczną oferuje sklep internetowy dedykowany wszystkim artystom. 

Graffiti czy murale? 

Co więcej, współcześnie graffiti może przybierać najróżniejsze formy, ale zwykle jest to writing albo tagowanie. Writing to nic innego, jak litery i znaki, których głównym celem jest chęć rozpowszechnienia imienia lub pseudonimu twórcy. Z kolei tagowanie jest techniką, która polega na „wydrapywaniu” tagów na różnego rodzaju powierzchniach, np. tych wykonanych z drewna. Zwykle wykonuje się to przy pomocy ostrych narzędzi lub papieru ściernego. 

Nie sposób nie wspomnieć również o tym, że jedną z form, która do złudzenia przypomina graffiti, jest mural. To nic innego, jak wielkoformatowy obraz malowany przede wszystkim na ścianach budynków. Form tworzenia jest wiele, ale jedną z najpopularniejszych jest użycie projektora i przełożenie wybranego szkicu. Co więcej, mogą być one malowane farbami akrylową lub sprayem. 

Graffiti obecnie uznawane jest za formę wyrazu artystycznego. Artyści zarówno początkujący, jak i nieco bardziej zaawansowani organizują tzw. happeningi, czyli spotkania, podczas których mogą zaprezentować swoje umiejętności i niejako wyrazić siebie poprzez sztukę.